<< Psathyrella cotonea, pavolasta črnivka | Gobe | Psathyrella gordonii, Gordonova črnivka >>

Psathyrella fusca, velika črnivka

Psathyrélla fúsca (Schumach.) M.M. Moser (1952)
Rod: Psathyrella - črnivke

Psathyrélla fúsca, velika črnivka
Psathyrélla fúsca - neužitna velika crnivka

ZNAČILNOST: ima vse značilnosti Psathyrella - črnivke, in sicer, raste šopasto na trhlem lesu, ima skoraj črne trose, dolge in votle svetle bete, obrobje klobuka je rado higrofano ali vodenasto in je napito z vodo temnejše kot teme klobučka, kot bi črnelo, od tod tudi ime.

KLOBUK: 3-8 cm, sprva zvonasto izbočen, nato izbočen, gladek, okrasto rjave barve, suh postane nekoliko svetlejši, podoben usnju, obrobje pa je ovešeno z belimi ostanki veluma.

TROSOVNICA: lističi so rjavo vijoličasti, srednje gosti, pripeti na bet in tečejo nekoliko navzdol po betu ter imajo svetlejšo ostrinko.

BET: do 10 cm dolg in do 7 mm debel, bel, močan, gladek, nekoliko skrivljen, votel, v dnišču pa zraščen s sosednjimi beti.

MESO: belkasto, krhko in lomljivo, brez močnega vonja in okusa, kot pri večini črnivk.

TROSI: 7.5-10 x 4-5 µm, mandljasti, gladki, trosni prah je temno rjav ali skoraj črn.

RASTIŠČE: raste poleti in jeseni v manjših šopih na lesu listavcev, predvsem na bukovih vejah in štorih ter je med podobnimi vrstami največja in precej pogosta.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: Na enakem rastišču uspeva zelo podobna Psathyrella murcida, bukova črnivka, ki ima razmaknjene tobačno rjave lističe in ob njih poprhnjen bet. Bolj temen in gladek klobuček ima Homophron spadiceum, datljeva črnjavka, ki ima kratki beli bet, raste pa na različnem lesu listavcev. Na smrekovih panjih uspeva podobna Psathyrella pertinax, nagrbančena črnivka, ki ima radialno zguban klobuček. Psathyrella noli-tangere, nažlebičena črnivka je manjša in s čokoladno rjavimi lističi ter z nažlebkanim klobučkom na obrobju. Podobne velikosti, vendar bolj svetle barve pa je Homophron cernuum, želodasta črnjavka, ki ima podvihan rob, je brez veluma in je kasneje nekoliko nažlebkana. Vse naštete vrste kulinarično še niso preizkušene.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Agaricus fuscus Schumach. (1803), Drosophila fusca (J.E. Lange) Kühner & Romagn. (1953), Psathyra fusca J.E. Lange (1936)

Priprava opisa: Miro Šerod

Psathyrella fusca, velika crnivka

SpeciesFungorum:282857




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2202

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 oktober 2022 12:54
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.182 sekundah.